Jaunumi

04.03.2019

Par Latvijas XC Kalnu Čempionātu 2020


LPF 2018.gada noslēguma pasākumā Cēsīs, Laso, tika aizskarta tēma par iespēju 2020. gadā sarīkot Latvijas XC Kalnu Čempionātu ārpus Latvijas. Zemāk vairāk informācijas par pasākumu jautājumu un atbilžu formā.

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR LATVIJAS XC KALNU ČEMPIONĀTU

Kas tas par čempionātu?

Latvijas XC kalnu čempionāts plānots kā atsevišķas maršrutlidojumu sacensības (proti, tās nebūs kā līdzšinējā XC kausa posms) 2020. gadā ārvalstī, kur ir lielie kalni. Sacensības noritēs aptuveni 5-7 dienas. Paredzams, ka čempionāts tiks organizēts kopīgi ar kādu citu valsti. Iespējams, ka sacensības notiks kā visu trīs Baltijas valstu apvienotais čempionāts Baltic Open.

Kāda ir citu Baltijas valstu pieredze līdzīgu sacensību organizēšanā?

Lietuvas paraplanierisma federācija līdzīga formāta sacensības rīko ik gadu kopš 2011. gada kā apvienoto čempionātu ar kādu citu valsti/ valstīm. Piemēram, 2018. gadā notika apvienotais Lietuvas un Ukrainas čempionāts, bet 2019. gadā paredzēts apvienotais Lietuvas, Slovēnijas un Ungārijas čempionāts. Ik gadu Lietuvu pārstāv 30-40 piloti. Igaunija šādas sacensības pagaidām nav rīkojusi.

Ko nozīmē – vairāku valstu “apvienotais” čempionāts?

Tas nozīmē, ka visu dalībvalstu (un arī jebkuras citas ārvalsts) dalībnieki sacensībās piedalās vienkopus, rezultāti tiek aprēķināti visiem vienkopus, un kopvērtējuma labāko rezultātu ieguvēji saņem galvenās godalgas. Vienlaikus katra no dalībvalstīm pasniedz savas godalgas tieši savas valsts labākajiem dalībniekiem. Katra valsts var veidot atšķirīgas vērtējuma un godalgu klases, piemēram, Latvijai varētu nebūt aktuāla atsevišķa EN-D paraplānu klases izdalīšana.

Parasti pirmajā reģistrācijas posmā dalībvalstu dalībniekiem tiek rezervēts noteikts vietu skaits, un tikai tad, ja tās neaizpildās, tiek dota iespēja reģistrēties citu valstu pilotiem.

Kāda kvalifikācija nepieciešama dalībai?

Parasti minimālā prasība ir ParaPro 4 klase (C kategorija). Ņemot vērā minēto, aicinām pilotus šosezon īpaši padomāt par šīs kategorijas iegūšanu. Vēlams apgūt arī SIV kursu.

Esmu piedalījies Latvijas XC kausā. Kā atšķiras sacensību norise kalnos?

Tā kā kalnos dalībniekiem nav jāgaida rindā uz vinču, parasti visiem tiek noteikts vienots starta laiks. Proti, tas ir laiks, kad “aktivizējas” konkrēts starta cilindrs, proti, visiem dalībniekiem ir jāizlido no starta cilindra (vai – ja tas definēts uzdevumā – jāielido tajā) ne agrāk par noteikto laiku. Savukārt startēšanas (pacelšanās) laiks sākas aptuveni stundu iepriekš. Tādējādi visi piloti nostartē un vienkopus riņķo dežūrtermāļos, gaidot starta cilindra aktivizēšanos, lai nekavējoties pēc tās turpinātu tālāko maršrutu. Pie šādas norises citu dalībnieku sekmēm var sekot reāllaika režīmā, kas ir grūti izdarāms sacensībās līdzenumos, kur katram dalībniekam ir savs laika atskaites sākuma moments.

Tā kā paredzams, ka Latvijas XC kalnu čempionāts būs FAI 2 kategorijas sacensības, tad ir jāsaņem FAI sporta licence, lai varētu iegūt FAI reitinga punktus (vairāk par sporta licencēm – [šeit], reitinga punktiem – [šeit]).

Nekad neesmu piedalījies sacensībās kalnos. Kāda būtu pareizākā taktika iesācējam?

Pirmkārt, atceries, ka uzdevuma veikšanas ātrums ir svarīgs tikai tad, ja sasniedz finišu. Tādēļ labāk būt lēnākam, bet finišā, nevis ātrākam un piezemēties kaut kur pa ceļam. Tādēļ sākotnēji uzstādi sev par mērķi vienkārši tikt līdz finišam.

Otrkārt, necenties būt gudrāks par citiem. Tā kā visi startē vienkopus, tev priekšā un blakus būs daudz spārnu, kas var parādīt, kur var izmantot augšupejošās gaisa plūsmas.

Sekojot šiem noteikumiem, vari cerēt uz nesliktu rezultātu.

Man šķiet, ka dalībai šāda līmeņa sacensībās vajag īpašu sagatavotību un ekipējumu, tādēļ palikšu pēdējās vietās un visi par mani smiesies.

Neapšaubāmi, kā jau jebkurās sacensībās (arī Latvijas XC kausā), ir vajadzīga zināma psiholoģiska sagatavotība, lai tu azartā nezaudētu galvu un vienmēr lidotu droši. Tāpat nepieciešama iepriekš minētā minimālā kvalifikācija.

Tomēr kopumā nevajag vērtēt šo pasākumu kā ekskluzīvu, augstākās klases sportistiem domātu. Liela daļa dalībnieku piedalās sava prieka pēc un uztver šo pasākumu kā labi organizētus maršrutlidojumus ar daudzām priekšrocībām – viņu vietā kāds būs izvērtējis laika apstākļus, pirms katra uzdevuma novadījis instruktāžu, parūpējies par transportu uz startu un pēc piezemēšanās jebkurā vietā, parasti organizatori būs sarūpējuši uzkodas, dažkārt – arī vakariņas, ikvakara izklaides. Tāpat šo var uztvert kā lielisku apmācību pasākumu, jo reālajā laikā var mācīties no citiem blakus lidojošiem pilotiem, ik vakaru apmainīties ar pieredzi.

Parasti šādos pasākumos valda draudzīga un koleģiāla atmosfēra, un neviens par sliktiem rezultātiem nesmejas. Turklāt, ievērojot augstāk ieteikto taktiku iesācējiem, pēdējās vietās noteikti nepaliksi. Arī lidojot ar EN-B klases spārnu, uzdevumus var paveikt. Nav jāizvirza par mērķi apsteigt spicos spārnus, bet jākonkurē savā klasē.

Kā es varu labāk sagatavoties sacensībām?

Neskaitot individuālo maršrutlidojumu vispārīgās prasmes, lietderīgi attīstīt tieši sacensībām raksturīgās iemaņas. Daļu no tām apgūsi, piedaloties Latvijas XC kausā vai citās maršrutlidojumu sacensībās līdzenumos – pirmā termāļa griešanas virzienu, lidojumu uzdevumu formulēšanu, GPS iekārtas lietošanu, lidojumu taktikas izvēli utml.

Ja ir iespēja, būtu vērtīgi piedalīties arī kādās sacensībās kalnos. Iesākumam vēlams izvēlēties sacensības ar ne pārāk augstu dalībnieku vidējo kvalifikāciju. Piemēram, 2019. gada 3.-9. septembrī Slovēnijā paredzētas ikgadējās sacensības Serial Cup, kurās nepielaiž paraplānus ar augstāku klasi par EN-C. Arī Lietuvas čempionāts 25.-30. augustā Slovēnijā ir piemērots iesācējiem.

Kādas ir dalības izmaksas?

Parasti dalības maksa šādās sacensībās ir ap 120 EUR, kas ietver transportu uz startu un no piezemēšanās vietas, uzkodas/ brokastis/ ūdeni, izklaides programmas. Papildus jārēķinās ar dzīvošanas un transporta izmaksām. Parasti iespējams braukt ar savu auto grupējoties, kā arī pieejamas mazbudžeta dzīvošanas iespēja kempingā teltīs.

Kad būs pieejama precīzāka informācija?

Paredzams, ka precīzāka informācija būs pieejama 2019. gada beigās/ 2020. gada sākumā, kad visu iesaistīto valstu pārstāvji vienosies par sacensību norises vietu un laiku. Informācija tiks publicēta www.paragliding.lv

 

Gadījumā, ja vēlies uzdot vēl kādu jautājumu, raksti uz [email protected]